Gryficki Klub Rowerowy

20 powodów by wsiąść na rower

Broszurę „Trendy Cycling” wydano w 8 językach.

Choć korzyści płynące z codziennego przemieszczania się na rowerze można mnożyć, nie ze wszystkich zdajemy sobie sprawę. Autorzy opracowania „Trendy cycling. 20 dobrych powodów korzystania z roweru” przedstawili je w formie broszury. Podając wyniki badań przeprowadzonych w krajach europejskich rozprawiają się także ze stereotypami dotyczącymi jazdy na rowerze.

Jeśli się spieszysz, wsiądź na rower
Na dystansach do 5 km rower jest najszybszym i najbardziej niezawodnym środkiem transportu. Rowerzysta może bez trudu ominąć korki i znaleźć miejsce do parkowania.

Na rowerze pokonasz korki
Dostosowywanie ulic do przyjęcia większego ruchu samochodów nie rozwiązuje problemu korków, bo automatycznie pojawia się więcej samochodów. Także pojazdy transportu publicznego bywają zatłoczone. Korzystający z rowerów zajmują ułamek przestrzeni wymaganej przez samochody i łatwiej im się poruszać po zakorkowanych ulicach. Ruch rowerowy to lekarstwo na bolączkę wielu miast w godzinach szczytu.

Jak daleko potrafisz dojechać?
Dorosła osoba w wieku produkcyjnym zwykle na co dzień podróżuje w promieniu 18 km od domu. Natomiast przeciętny emeryt, czy rencista już tylko w promieniu 5 km. To dystans idealny, aby chodzić pieszo, lub jeździć na rowerze. W miastach rowerowych planiści pamiętają o tej prawidłowości.

Elastycznie i wygodnie
Rowery są pierwszą alternatywą braną pod uwagę przez użytkowników samochodów. Z ankiety przeprowadzonej w austriackim Graz wynika, że 11% kierowców byłoby skłonnych przesiąść się na rower, 8% wolałoby chodzić pieszo, a 6% korzystać z transportu publicznego. Jazda na rowerze zapewnia elastyczność i wygodę. Co więcej, osoby które zdecydowały się na jazdę rowerem, zwykle stwierdzają że jest to łatwiejsze, niż się spodziewały.

Dzieci lubią jeździć rowerem
Chociaż 33% dzieci w Austrii chciałoby dojeżdżać do szkoły rowerem, jedynie 11% rzeczywiście korzysta z roweru w dojazdach do szkoły. Główną przyczyną tej rozbieżności między oczekiwaniami dzieci a rzeczywistością jest nadmierna troska rodziców o ich bezpieczeństwo.

Cykliści i piesi wydają na zakupy więcej od kierowców
Osoby, które jeżdżą rowerem po zakupy wydają jednorazowo mniej, ale robią sprawunki częściej. W Münster, w Niemczech, każdy rowerzysta wydaje miesięcznie średnio o 10 € więcej niż klient przyjeżdżający samochodem. W stolicy Szwajcarii, Bernie, każdy zaparkowany przed sklepem rower przynosił sklepowi przychód 7.500 €, a każdy zaparkowany samochód jedynie 6.625 €. Na jednym miejscu do parkowania samochodu można zaparkować aż 9 rowerów. Poza tym 80% zakupów można zmieścić w sakwach lub koszu przymocowanym do roweru. Zaledwie 6% zakupów uzasadnia dojazd samochodem.

Ruch rowerowy tworzy przestrzeń
Miejsca do parkowania samochodów obciążają miejski budżet: każde z nich kosztuje od 4.000€ do 16.000€, a gdy tylko zostanie zbudowane, natychmiast zostaje zajęte i znowu brakuje miejsc do parkowania. Miasta rowerowe dzięki inwestycjom w parkingi dla rowerów, oszczędzają pieniądze i zyskują przestrzeń dla mieszkańców.

Jazda rowerem ratuje życie
W Szwajcarii, Austrii i Francji rokrocznie 7.217 osób umiera w wyniku potrącenia przez pojazdy mechaniczne. Tymczasem aż 10 razy więcej ludzi umiera w wyniku zanieczyszczenia środowiska i braku aktywności fizycznej wywołanych korzystaniem z samochodów. Jazda na rowerze wydłuża spodziewaną długość życia oraz poprawia sprawność. Badania prowadzone w Danii wykazały, że cykliści z 30% prawdopodobieństwem żyją dłużej.

Więcej przejazdów rowerem to mniej wypadków
Badania przeprowadzone w austriackim Salzburgu w latach 1992-2004 wykazały, że podczas gdy wskaźnik udziału przejazdów rowerem w ogólnej liczbie przejazdów wzrósł o 40%, liczba osób, które doznały obrażeń w wypadku w przeliczeniu na kilometr przejechany rowerem spadła o 40%. To samo zjawisko zaobserwowano w niemieckiej Kilonii. Ryzyko wypadków z udziałem rowerzystów maleje wraz ze wzrostem skali ruchu rowerowego, ponieważ kierowcy oswajają się z widokiem rowerzystów jako współużytkowników dróg.

Rowery są ekologiczne
Ponad 1% mieszkańców miast zapada na raka płuc w wyniku zanieczyszczeń emitowanych w ruchu drogowym. Przy ruchliwych ulicach wskaźnik ten wzrasta do 2,6%. Im więcej osób zdecyduje się na jazdę rowerem, tym czystsze będzie powietrze, a ryzyko zachorowań niższe.

Jazda rowerem pomaga utrzymać dobrą wydolność i zachować szczupłą sylwetkę
Społeczeństwa rozwiniętych krajów europejskich są coraz mniej wydolne. Współczesna dieta jest wyjątkowo kaloryczna, a tryb życia leniwy. W rezultacie wskaźniki otyłości wśród dorosłych i dzieci osiągnęły alarmujący poziom. Tymczasem codzienne wykorzystanie roweru jako środka transportu podnosi wydolność, poprawia samopoczucie i pozwala utrzymać szczupłą sylwetkę.

Jazda rowerem czyni cię mądrzejszym
Umysł pracuje lepiej jeśli ciało jest w dobrej formie. Badanie przeprowadzone na próbie 30 tys. osób wykazało wzrost ilorazu inteligencji z 99 do 128 w wyniku podjęcia ćwiczeń na rowerze stacjonarnym! Badania prowadzone w środowisku emerytów wykazały, że ich iloraz inteligencji wzrósł o 15 punktów po podjęciu regularnych ćwiczeń. Wysiłek fizyczny prowadzi do poprawy połączeń synaptycznych w mózgu.

Pełna treść broszury dostępna jest tutaj .

Udostępnij na: